1. srpna 2015 - Loutkohrátky na zámku
Zámek Potštejn pořádá dne 1. 8. 2015 od 13:30 již tradiční akci Loutkohrátky. Program pobaví a vzdělá nejen děti, ale také jejich rodiče. Budete mít možnost vdechnout pohádkovou atmosféru, kterou ještě znásobí zámecké prostředí. Jelikož má tato akce již 8mi letou tradici a je stále více vyhledávaná, chceme pro naše návštěvníky připravit opět neopakovatelný zážitek. Máme pro Vás připraveny pohádky z celého světa, které jsou zpracovány různými technikami od marionet, hadrových loutek i loutek z papíru až po loutky v životní velikosti. Zhlédnete nejen méně tradiční české pohádky, například „Jak šel Kozlík do světa, O Luciáškovi, O pyšné čarodějnici, O Andulce a další,“ ale také pohádky světové. Navštívíme spolu dokonce i dalekou Arménii a Indii. Představení budou probíhat v zámeckém parku, na nádvoří i v zámeckém muzeu. Nebude chybět doprovodný program v podobě dílniček pro děti, kde si budou moci vyrobit svoji loutku, náhrdelník, nebo se stanou loutkohercem. Budou zde i stánky s tradičním ručně vyráběným zbožím. Dále budou mít děti možnost projet se v parku na hřbetu oslíka. Dále Vás zveme také na jedinečné hrané prohlídky s kostýmovanými herci. Vaši nejmenší mohou navštívit Pohádkov a ti, kteří se rádi bojí, mohou zavítat do Bubákova. Nenechte si ujít tento jedinečný zážitek a přijďte k nám na zámek první srpnovou sobotu ve 13:30.
"Loutka je figurka člověka nebo zvířete, určená k animaci čili „oživení“. Aby byl objekt na divadelním jevišti považován za loutku, musí nést význam bytosti a projevovat živost (např. mluvit, pohybovat se).Loutka slouží buďto jako hračka, kterou si oživuje dítě samo, anebo ji oživují loutkoherci, například v loutkovém divadle", takto je loutka popisována odborně ve Wikipedii. Co ale znamenají loutky pro děti? Jak se loutky vyrábí a jaké loutky známe? Proč mají pohádky záporné postavy a jak veliký význam má čtení pohádek pro zdravý vývoj těch nejmenších?
Nejstarším známým dokladem použití loutky je plastika vyřezaná z mamutího klu, nalezená v hrobě z období mladého paleolitu na Francouzské ulici v Brně.
Loutka může být vyrobena prakticky z jakéhokoli materiálu, i když nejčastější bývají loutky dřevěné, hadrové nebo papírové. Také pohyblivost loutek je značně variabilní, některé se pouze posouvají po jevišti, u jiných mohou loutkoherci vytvořit celou škálu pohybů. Rovněž velikost loutek se pohybuje v širokém rozmezí, limitována je pouze technickými parametry - loutka nesmí být příliš malá, aby byla na jevišti dostatečně viditelná, ani příliš velká, aby s ní loutkoherec mohl pohybovat. Existují však i loutky v nadživotní velikosti.